Partner u blizini

Upravljajte toplotnom pumpom sa fotovoltaikom i postanite nezavisniji

Na slici je prikazana toplotna pumpa Viessmann Vitocal 252-A pored Vitocharge fotonaponske jedinice za skladištenje energije
(Foto: © Viessmann)

Toplotne pumpe koriste električnu energiju da bi toplotu uskladištenu u zemlji, vodi ili vazduhu učinile dostupnom. Kombinacijom sa fotonaponskim sistemom, značajan deo potrebne električne energije može se proizvesti iz solarne energije. To znači veću nezavisnost od komunalnih usluga i niže troškove električne energije. Ali nije samo toplotna pumpa ta koja može da radi na solarnu energiju. Samopotrošnja je moguća i kod kućnih aparata, potrošačke elektronike i električnih vozila. Međutim, da bi se obezbedio efikasan rad, sve komponente moraju biti optimalno usklađene. Pored toga, potrebna je i jedinica za skladištenje energije da bi se obezbedilo optimalno snabdevanje. Viessmann nudi odgovarajuća sistemska rešenja koja kombinuju toplotne pumpe sa fotovoltaikom (PV) i omogućavaju inovativno upravljanje energijom.

Viessmann sistemska rešenja za visok nivo samodovoljnosti i efikasnosti

Korišćenje obnovljivih izvora energije čuva resurse i smanjuje emisije. Međutim, to nema smisla samo iz perspektive zaštite klime. Stepen energetske nezavisnosti može se povećati korišćenjem energije životne sredine i solarne energije. Rast cena energije stoga igra manju ulogu. To znači veću sigurnost planiranja, čak i tokom potencijalnih energetskih kriza.

Kombinacija Viessmann toplotne pumpe i fotonaponskog sistema stvara optimalnu osnovu za ovo. Vitocal toplotne pumpe izvlače toplotnu energiju iz vazduha ili zemlje. Zahvaljujući različitim dizajnom i izlaznim fazama, mogu se koristiti na različite načine – u novogradnji kao iu postojećim zgradama. Fotonaponski uređaji se mogu naknadno ugraditi na Viessmann toplotnu pumpu ili direktno planirati. Ovo je posebno pogodno kod Vitovolt kompletnog sistema. Pored modula, fotonaponski paketi uključuju i sistem za montažu i pretvarače. Ovo poslednje pretvara jednosmernu struju koju proizvodi fotonaponski sistem u naizmeničnu struju i tako je čini upotrebljivom u domaćinstvu. Komplementarne komponente kao što su jedinice za skladištenje energije povećavaju efikasnost celokupnog sistema.

Inovativno upravljanje energijom za toplotne pumpe i fotonaponske uređaje

Koliko su visoki prinosi električne energije fotonaponskih uređaja, potrošnja toplotne pumpe, nivo samodovoljnosti i nezavisnosti? Za sveobuhvatan pregled i otkrivanje potencijala optimizacije, Viessmann nudi inovativna rešenja za upravljanje energijom.

Kontrolišite i beležite tokove energije preko platforme

Sistem, koji se sastoji od toplotne pumpe sa fotovoltaikom i jedinice za skladištenje energije, postiže maksimalnu efikasnost sa Viessmann One Base. Nova platforma povezuje Viessmann sisteme sa postojećim aplikacijama za pametne kuće kako bi stvorila jedno rešenje za klimu i energiju koje se može lako proširiti, kao što je zidna kutija za punjenje električnog automobila. Sve digitalne Viessmann usluge se takođe mogu integrisati u One Base. Članovi ViShare energetske zajednice dobijaju prilagođenu paušalnu tarifu za električnu energiju. Oni takođe dobijaju 100 odsto zelene struje od zajednice čak i ako je njihov sopstveni prinos nedovoljan. Toplotna pumpa i fotonaponski uređaji kao i druge komponente se kontrolišu preko ViCare aplikacije pomoću pametnog telefona ili glasovne kontrole. Saznajte više o prednostima digitalnog umrežavanja u sledećem videu:  

Svi podaci o komponentama sistema zasnovanim na električnoj energiji na prvi pogled kad god je potrebno

GridBok povezuje sve komponente Viessmann energetskog sistema zasnovane na električnoj energiji, čineći ga idealnom dopunom jedinici za skladištenje energije, toplotnoj pumpi i fotonaponskom sistemu. Energetska kontrolna tabla vizuelizuje tokove energije pojedinačnih komponenti sistema i, pored trenutnih podataka sistema, pruža dnevne trendove i nedeljne izveštaje koji nude uvid u energetski bilans i smanjenje CO2 sistema. Istovremeno, funkcija optimizacije pomaže da se postigne najveća moguća efikasnost u interakciji pojedinačnih komponenti.

Ispravno planiranje toplotne pumpe sa fotovoltaikom

Ako želite da koristite toplotnu pumpu sa fotonaponskim elementima, obe komponente treba da budu usklađene, jedna sa drugom i sa pojedinačnim uslovima. Dizajn fotonaponskog sistema igra ključnu ulogu u tome. On određuje prinos i time utiče na to koliko dobro toplotna pumpa ima solarnu energiju – čak i zimi. Uvek treba da bude rezultat individualnog proračuna koji, pored proračuna grejnog opterećenja, uzima u obzir i ponašanje korisnika zgrade u pogledu potrošnje. Naši iskusni partneri su pouzdani kontakti kada je u pitanju projektovanje fotonaponskih sistema sa toplotnim pumpama. Svojom stručnošću daju i informacije o mogućim i neophodnim merama kako bi se obezbedili svi preduslovi za novi energetski sistem. Ovo može biti posebno važno ako se toplotna pumpa sa fotovoltaikom instalira u starijoj zgradi.

Paleta proizvoda

Viessmann nudi sistemska rešenja koja se sastoje od toplotnih pumpi, fotonaponskih uređaja i jedinica za skladištenje energije za postojeće i nove zgrade. Zbog velikog broja varijanti i klasa snage, rešenja su pogodna za samostojeće kuće, kao i za veće objekte i za industrijsku, komercijalnu i lokalnu upotrebu.