Partner u blizini

Toplotne pumpe na propan: prednosti, upotreba i troškovi

Vitocal 250-A na zidu kuće pored terase

Propan toplotne pumpe funkcionišu na isti način kao i toplotne pumpe koje su do sada bile u upotrebi. Oni su ekološki grejači koji svoju energiju za grejanje crpe iz energije životne sredine. Upotreba prirodnog i "zelenog" rashladnog sredstva propana (R290) čini ovaj sistem grejanja koji je prihvatljiv za klimu još ekološki odgovornijim.

Viessmann je doneo određene komponente koje su neophodne za korišćenje R290 do tržišne zrelosti u najnovijoj generaciji toplotnih pumpi. U sledećem članku objašnjavamo zašto je potrebno rashladno sredstvo, koje prednosti donosi i kada se njegova upotreba isplati za vas.

Prelazak sa sintetičkih rashladnih sredstava na ekološki prihvatljiv propan

Dugo vremena su fluorovani ugljovodonici („F-gasovi“) korišćeni kao rashladna sredstva, kao što su R134a ili R410A. To su sintetička rashladna sredstva koja su sada prepoznata kao štetna po klimu. Njihova oskudica je regulisana „Uredbom o F-gasovima“ (Uredba (EU) br. 517/2014 o fluorovanim gasovima staklene bašte). Odredbe Uredbe čine upotrebu štetnih rashladnih sredstava sa visokim GVP skupom i neekonomičnom. Rashladna sredstva sa veoma visokim potencijalom globalnog zagrevanja sada su potpuno zabranjena. Šteta koju ova sintetička rashladna sredstva mogu učiniti klimi može postati očigledna tek u trenutku njihovog odlaganja.

Potencijal globalnog zagrevanja (GVP) – šta to znači?

Potencijal globalnog zagrevanja (GVP) ukazuje na efekat gasa staklene bašte (npr. rashladnog sredstva) na klimu. Što je veća vrednost, to je lošiji uticaj. Referentna vrednost je CO₂ sa GVP od 1. Rashladno sredstvo propan (R290) pogodno za klimu ima GVP od 0,02*. Rashladni fluidi koji su dugo u upotrebi, kao što je R410A, imaju GVP vrednost preko 2000.

Rashladno sredstvo R290 i bezbednost u stambenim zgradama

Propan, kao i svako rashladno sredstvo, podleže posebnim bezbednosnim zahtevima. U slučaju gasa propana, bezbednost je zapravo veoma temeljno ispitana. Uz pomoć prototipa, renomirani Fraunhofer institut je uspeo da dizajnira toplotnu pumpu R290 2019. koja zahteva vrlo malo rashladnog sredstva. Za pozadinu: sa toplotnom snagom od pet do deset kilovata (kV), koja je potrebna za samostojeće kuće, količina rashladnog sredstva za toplotnu pumpu je obično oko 80 do 90 grama. Maksimalna količina od 150 grama se ne sme prekoračiti jer se tada postavljaju viši bezbednosni zahtevi. Prototip Fraunhofer instituta zahtevao je samo 20 grama R290 po kilovatu snage.

Toplotne pumpe sa R290 takođe su pogodne za unutrašnju upotrebu

Na osnovu ovog istraživanja bilo je moguće da se propan toplotne pumpe za privatne korisnike u privatnim kućama dovedu do tržišne zrelosti. Zahvaljujući otpornim sigurnosnim konceptima i posebnim, inovativnim izmenjivačima toplote, toplotne pumpe sa R290 su takođe pogodne za upotrebu u zatvorenom prostoru.

Sledeći aspekti svedoče o bezbednosti toplotnih pumpi sa propan gasom:

  • Krug za hlađenje je hermetički zatvoren i nema kontakt sa vodenim krugom
  • Mala količina rashladnog sredstva u upotrebi
  • Obavezna sigurnosna rastojanja do podrumskih vrata i svetlosnih bunara
  • Kompresori su posebno dizajnirani tako da propan ne izlazi

Prednosti propana kao rashladnog sredstva za toplotne pumpe

Promenjeni zahtevi za rashladnim fluidima na osnovu Uredbe o F-gasu učinili su R290 (propan) veoma korisnim rashladnim sredstvom. To je zato što na toplotne pumpe koje koriste propan kao rashladno sredstvo ne utiče Uredba o F-gasu. Zahvaljujući svom GVP-u od 0,02*, značajno je manje štetan po životnu sredinu i klimu. U pogledu termodinamičkih svojstava, visoke efikasnosti i troškova, ni na koji način nije inferioran u odnosu na prethodne rashladne fluide. Pored toga, dostupan je jeftino širom sveta.

Dobro je znati: svako ko koristi toplotnu pumpu sa konvencionalnim rashladnim sredstvom ne treba da brine, i dalje se može prodati. Ni naknadno dopunjavanje tokom servisiranja ne bi trebalo da predstavlja probleme, jer se rashladni fluidi mogu lako reciklirati za ponovnu upotrebu. Samo novoproizvedene i puštene u rad jedinice su pod uticajem gore pomenute Uredbe o F-gasu. I za ovo, Viessmann nudi dobro opremljenu alternativu sa svojim Vitocal asortimanom.

Prednosti Vitocal propan toplotnih pumpi na prvi pogled:

  • Niski troškovi rada zbog visoke efikasnosti i pouzdanosti
  • Polazne temperature od 70 °C pri spoljnoj temperaturi od minus 15 °C
  • Postojeći radijatori se i dalje mogu koristiti; nije potrebna konverzija na podno grejanje
  • Atraktivan, kvalitetan dizajn unutrašnje i spoljašnje jedinice
  • Napredni akustični dizajn za nisku radnu buku
  • Samo 0,52 m² instalacione površine (Vitocal 252-A)
  • Ekološki odgovorno rashladno sredstvo R290 sa GVP = 0,02*
  • Dobro radi u kombinaciji sa postojećim kondenzacionim sistemom (Vitocal 250-AH)
  • Jednostavan rad preko integrisanog ViFi interfejsa preko ViCare aplikacije
  • Zatvoreni rashladni krug: nije potreban sertifikat o hlađenju za ugradnju  
Vitocal 250-A outdoor unit on the building wall.
Vitocal 250-A

Monoblok i split toplotne pumpe za sve opsege izlaza

Jedva da postoje stvarna ograničenja za upotrebu propana kao rashladnog sredstva za toplotne pumpe. Toplotne pumpe na propan su dostupne za privatnu upotrebu u svim rasponima snage od četiri do 25 kilovata. Moguća je i komercijalna upotreba od 80 kV snage grejanja. Sa svojom poslednjom generacijom Vitocal toplotnih pumpi 250-A, 250-AH i 252-A, Viessmann je razvio kompaktne i moćne monoblok toplotne pumpe sa propanom kao rashladnim fluidom, u kojima je čitav krug rashladnog sredstva smešten u spoljašnju jedinicu.

Modernizacija sistema grejanja: toplotne pumpe na propan u postojećim zgradama

Kada je u pitanju modernizacija sistema grejanja, upotreba R290 kao rashladnog fluida toplotne pumpe nije prepreka, već jak argument u prilog. To jest, barem što se tiče nove generacije Viessmann toplotnih pumpi sa vazdušnim izvorom. Sa novim Vitocal 25k-A, modernizacija sistema grejanja nije problem. Monoblok toplotne pumpe lako postižu temperaturu polaza od 70 stepeni Celzijusa, čak i pri spoljnim temperaturama od minus 15 stepeni Celzijusa. To znači da postojeći radijatori mogu nastaviti da se koriste jednostavno i efikasno. Prelazak na podno grejanje nije potreban. Sledeći video rezimira argumente u korist nove Viessmann toplotne pumpe u postojećim zgradama:  

Propan toplotne pumpe ni na koji način nisu inferiorne u odnosu na sisteme grejanja okoline sa drugim rashladnim fluidima. Ipak, da li ekonomičan rad ima smisla u starijim zgradama, na primer, zavisi od uslova. Dovoljna energetska izolacija kao i kombinacija sa velikim grejnim površinama je uvek od koristi kada su toplotne pumpe u pitanju. Ali nova generacija toplotnih pumpi, čiji je ekološki prihvatljiv propan rashladni fluid samo jedna od njegovih brojnih prednosti, nudi efikasan rad čak i bez potpune modernizacije iu kombinaciji sa starijim radijatorima.  

Ono što je uvek važno je dobro planiranje i pažljiva inspekcija od strane izvođača grejanja. On/ona može da razjasni sve zavisnosti na lokaciji, da preporuči mere optimizacije i da preduzme važan posao tokom implementacije. Tražite instalatera za svoju novu toplotnu pumpu? Možete ga pronaći ovde: pronađite instalatera.  

Pitanje troškova: propan nema razlike u ceni

Da li se propan koristi kao rashladno sredstvo u toplotnoj pumpi, nema razlike u pogledu troškova kupovine sistema grejanja. Gledajući budući razvoj događaja, verovatnije je da će biti obrnuto: ako se rashladni fluidi sa visokim potencijalom globalnog zagrevanja (GVP vrednost) budu koristili u budućnosti, to će izazvati više troškova i napora u vidu primene u budućnosti kao rezultat Uredbe o F-gasu i „faznog smanjenja“, tj. nameravanog nedostatka ovih rashladnih sredstava. Stoga je rashladno sredstvo otporno na budućnost za toplotne pumpe R290.

**GVP100 prema Međuvladinom panelu za klimatske promene (IPCC) AR6 - Zbog različitog vremena zadržavanja gasova u atmosferi, vremenski period koji se razmatra je takođe relevantan za GVP. Vrednosti GVP sa vremenskim horizontom od 100 godina (GVP100) se koriste kao standard. GVP100 opisuje doprinos supstance efektu staklene bašte u proseku za period od 100 godina.