Partner u blizini

Toplotna pumpa sa solarnom toplotom za veću efikasnost

(Fotografija: © MAKSSHOT.PL / Shutterstock.com)

Povećajte efikasnost i smanjite troškove grejanja kombinovanjem toplotne pumpe i solarne toplote kompanije Viessmann, a možete postići i jedno i drugo. Tada ćete moći da koristite besplatnu solarnu toplotu za grejanje i toplu vodu kad god sunce sija. Ako toplota koja je bogata energijom nije dovoljna, sistem grejanja okoline će se uključiti i učiniti besplatnu energiju iz zemlje, vazduha ili podzemne vode dostupnom za grejanje. Saznajte zašto je ovakav sistem vredan truda i koje opcije postoje za kombinovanje solarne sa toplotnom pumpom.

Hibridni sistem grejanja smanjuje vašu potrošnju energije

Dok toplotne pumpe koriste energiju životne sredine sa električnom energijom za grejanje, solarni termalni sistemi rade skoro u potpunosti bez troškova potrošnje. Ovo je omogućeno slobodnom zračećom toplotom od sunca. Kolektori ovo pretvaraju u toplotnu energiju pre nego što solarni medijum prenosi toplotu do cilindra u kući. Sa odgovarajućim dizajnom, Viessmann toplotna pumpa sa solarnom toplotom može biti skoro potpuno rasterećena tokom leta. U međuvremenu, tokom ostatka godine solarna toplota obezbeđuje veću efikasnost. Vitosol 200-FM ravni kolektori ili Vitosol 200-TM vakuumski cevni kolektori pretvaraju veliki deo upadne toplote zračenja u upotrebljivu toplotnu energiju.

Kombinovanje toplotne pumpe i solarne toplote

Postoji veliki broj opcija za kombinovanje toplotne pumpe sa solarnom. Solarna toplota je široko korišćena metoda za grejanje ili potrošnu toplu vodu. Pored toga, postoji i mogućnost direktnog zagrevanja ekološkog izvora energije.

Koristite solarnu toplotu za potrošnu toplu vodu ili grejanje

Kao deo integracije, solarna toplota se prenosi na PTV ili vodu za grejanje u PTV ili međubojleru. Implementacija je relativno jednostavna i može se postići i sa drugim generatorima toplote, kao što su sistemi za grejanje na gas ili pelet. Moguće su sledeće opcije instalacije:

  • Grejanje tople vode za domaćinstvo: Toplota iz kolektora zagreva tople vode za domaćinstvo u bojleru PTV. Ovo smanjuje potražnju za toplotnom energijom za oko pet odsto. Na ovaj način se može pokriti čak 60 odsto godišnje potražnje PTV-a.
  • Podrška za centralno grejanje: solarna energija zagreva vodu za grejanje u bafer cilindru, donoseći prednosti sistemu centralnog grejanja. Kod velikih kolektora potrošnja energije za grejanje je smanjena za oko 20 odsto. Za efikasan rad, komunikacija između toplotne pumpe i solarne toplote preko zajedničkog sistema upravljanja je posebno važna. Sa Viessmann toplotnom pumpom i solarnom toplotom, ovo je zagarantovano.  

  

Grejanje izvora energije životne sredine solarnom toplotom

Solarna toplota se takođe može koristiti za podizanje temperature izvora energije životne sredine. Posebno je efikasna kombinacija rasol/voda toplotnih pumpi, kao što su Vitocal 300-G ili Vitocal 200-G, sa solarnom energijom u skladištu leda Vitoset. Skladište leda sadrži vodu, koja se zaleđuje i oslobađa energiju kristalizacije kada se toplota ekstrahuje pomoću toplotne pumpe slane vode/vode. Poređenja radi, promena iz tečnog u čvrstu oslobađa istu količinu energije koja je potrebna da se litar vode zagreje od nule do 80 stepeni Celzijusa. Solarni apsorberi vazduha prenose solarnu toplotu u sistem grejanja životne sredine, pored energije iz vazduha. Ako to nije potrebno, ubrzava proces regeneracije jedinice za skladištenje. U tom procesu, led se razblaži pre nego što ciklus ponovo počne.

Spajanje toplotne pumpe sa solarnom toplotom i fotonaponom

Da li biste želeli da dodatno smanjite troškove energije? Zatim kombinujte toplotnu pumpu sa solarnom toplotom i fotovoltaikom. Solarni sistem za grejanje obezbeđuje nižu potrošnju energije i vi to možete sami da pokrijete sa fotonaponskim sistemom Vitovolt. Potrebno vam je manje energije iz javne mreže i grejete se isplativije. Ovo još bolje funkcioniše sa Vitocharge VKS3 fotonaponskom jedinicom za skladištenje, koja obezbeđuje električnu energiju čak i kada sunce više ne sija. Objašnjavamo šta je važno, u članku o toplotnim pumpama i fotonaponu.