Partner u blizini

Viessmann toplotna pumpa: sve informacije na jednom mestu

Na slici se vidi Viessmann toplotna pumpa Vitocal 200-G ispred zida kuće.

Toplotne pumpe su prvi izbor za sve koji žele da smanje svoje račune za grejanje i generišu toplotu na način koji je odgovorniji prema životnoj sredini. Na kraju krajeva, životna sredina obezbeđuje toplotnoj pumpi grejanje neograničenim i besplatnim izvorom energije koji joj je potreban. Ovom potpuno razvijenom sistemu grejanja potrebno je veoma malo snage za pogon i pumpu da bi iskoristio ovu energiju. Toplotna pumpa radi nezavisno od fosilnih goriva i aktivno doprinosi smanjenju emisija emisije CO₂ i zaštiti klime.

Prednosti toplotne pumpe – ukratko

Efikasno iskorišćavanje slobodno dostupne energije iz zemlje, vazduha, podzemnih voda ili sunca
Veća nezavisnost od fosilnih goriva kao što su ulje ili gas
Doprinos smanjenju emisija CO₂
U kombinaciji sa jedinicom mehaničke ventilacije može se napraviti kompletan sistem klimatizacije

Napredna i individualna rešenja kompanije Viessmann

Viessmann toplotne pumpe nude dodatne prednosti. Na primer, spoljašnju jedinicu Vitocal karakteriše posebno tihi rad zahvaljujući naprednom akustičnom dizajnu. Pored toga, većina Viessmann toplotnih pumpi ima funkcije aktivnog hlađenja i prirodnog hlađenja. Osim klasične upotrebe kao generatori toplote u hladnim danima, takođe su u stanju da stvore prijatnu klimu u prostoriji tokom leta, tako što će u kuću dovesti osvežavajući hladan vazduh. Kako ova funkcija radi detaljno je objašnjeno u poglavlju pod naslovom Prirodno i aktivno hlađenje

Širok asortiman proizvoda kompanije Viessmann nudi pravu toplotnu pumpu koja odgovara svakom zahtevu. Strukturni i geološki uslovi kao i lične preferencije po pitanju potražnje za toplotom mogu se uzeti u obzir već u fazi projektovanja. Osim što rade efikasno sa jednim režimom rada, toplotne pumpe mogu raditi i sa solarnim sistemima kao i zajedno sa postojećim sistemom grejanja na ulje ili gas u multivalentnom sistemu. To omogućava veoma lako implementiranje individualnih preferencija.
Različiti sistemi grejanja zahtevaju različite temperature. Na primer, grejanje sa radijatorima zahteva temperature do 70 stepeni Celzijusovih. S druge strane, podno grejanje, funkcioniše sa temperaturom protoka od samo 35 stepeni Celzijusovih. Da bi se osigurao najekonomičniji rad sistema grejanja sa toplotnom pumpom, važan je ceo sistem grejanja. Viessmann toplotne pumpe mogu obezbediti dovoljno toplote i za podno grejanje i za radijatore. To ih čini pogodnim i za modernizaciju starije zgrade i za projekte novogradnje.

Napomena za korišćena rashladna sredstva

Toplotnim pumpama su potrebna rashladna sredstva: Današnje toplotne pumpe uglavnom sadrže fluorisane gasove staklene bašte (F gasovi). Oni su ili štetni po klimu (takozvani hlorofluorougljovodonici – HFC-ovi) ili zagađuju životnu sredinu preko zagađenja vode (takozvani hidrofluorolefini – HFO-ovi). Održiva alternativa su prirodna rashladna sredstva (npr. propan/R290). U izveštajima o perfluorisanim i polifluorisanim hemikalijama (PFAS-ovi), rashladna sredstva u toplotnim pumpama su opisana kao „toksična” – ali to se odnosi samo na HFO-ove. Prirodni KM-ovi koji sadrže R290 i HFC-ove nisu toksični. Viessmann će konvertovati sve toplotne pumpe za rad sa prirodnim rashladnim sredstvima (R290) u doglednoj budućnosti. Trenutno i dalje koristimo HFC-ove R32, R410A, R407C. Dve toplotne pumpe za potrošnu toplu vodu koje koriste HFO biće zamenjene do 2024. godine. Velike toplotne pumpe koje koriste HFO biće postepeno konvertovane za rad sa prirodnim rashladnim sredstvima tokom narednih nekoliko godina.

Nemačka i EU pooštravaju pravila za rashladna sredstva za veću zaštitu klime i životne sredine. Viessmann aktivno podržava ubrzani direktni prelazak na prirodna rashladna sredstva bez „zaobilaženja” preko HFO-ova. Ambiciozni novi pravilnik nije „kočnica” za ciljeve toplotne pumpe (kao što tvrde mnogi iz hemijske industrije i industrije klimatizacije): on stvara pravnu izvesnost za milijarde investirane u toplotne pumpe i podržava brzo širenje.

Iznajmljivanje toplotne pumpe – praktično i jednostavno

Da li ste znali da takođe imate mogućnost da iznajmite toplotnu pumpu? S jedne strane, nemate troškove nabavke i, s druge strane, dobijate izričitu garanciju do 15 godina. Odaberite paket toplote sada na Viessmann Wärme.

Grejanje po principu frižidera

Toplotna pumpa radi po jednostavnom principu koji je neverovatno učinkovit. Jednostavno rečeno, radi kao frižider – samo obrnuto. Dok frižider usmerava toplotu prema spolja, toplotne pumpe uzimaju energiju iz zemlje, vazduha ili podzemnih voda i prenose je u stambeni prostor preko sistema grejanja.

Kratko objašnjenje kruga hlađenja Viessmann toplotnih pumpi

Projektovanje kruga hlađenja je krucijalan za efikasnost toplotne pumpe. Viessmann za to koristi najnaprednije komponente. Karakterišu ih tihi rad, niske vibracije i ekstremno dug radni vek. Da bi se generisala toplota, toplotna energija se izvlači iz životne sredine i iskorišćava za isparavanje rashladnog sredstva koje ključa na niskoj temperaturi. Kompresor na električni pogon kompresuje gas, što ga podiže na viši nivo temperature. Izmenjivač toplote prenosi energiju iz zagrejanog gasa na krug grejanja. Rashladno sredstvo, koje je i dalje pod pritiskom, ponovo se kondenzuje i širi u ekspanzionom ventilu. Temperatura naglo pada u tom procesu. Onda ponovo počinje ciklus, a sa njim i grejanje toplotnom pumpom.

Generacije Viessmann toplotnih pumpi od 1978. do 2022. godine

Toplotna pumpa L08, toplotna pumpa L02, toplotna pumpa WWK-02, Vitocal 300 (tip BW).

Generacija I

U smeru kazaljke na satu od gore levo do dole desno: toplotna pumpa L08, toplotna pumpa L02, toplotna pumpa WWK-02, Vitocal 300 (tip BW).

Vitocal 300 (Typ WW), Vitotres, Vitocal 350, Vitocal 350 sa Vitocell 100.

Generacija II

U smeru kazaljke na satu od gore levo do dole desno: Vitocal 300 (tip WW), Vitotres, Vitocal 350, Vitocal 350 sa Vitocell 100.

Vitocal 300-G, Vitocal 200-S, Vitocal 300-A, Vitocal 200-A.

Generacija III

U smeru kazaljke na satu od gore levo do dole desno: Vitocal 300-G, Vitocal 200-S, Vitocal 300-A, Vitocal 200-A.

Toplotna pumpa vazduh/voda Vitocal 250 A

Najnovija generacija

Vitocal 250-A: Visok kvalitet toplotne pumpe vazduh-voda u monoblok verziji sa temperaturom protoka do 70 °C, posebno za modernizaciju. Raspon snage: 7,3 do 8,1 kW (za A7/W35). Sa upravljanjem generisanjem One Base (E3). Spoljašnja jedinica u modelu Vitographit.

Tipovi toplotnih pumpi se razlikuju prema izvoru energije

Toplotne pumpe iskorišćavaju energiju iz životne sredine za grejanje prostorija i vode. To zahteva da se koriste različiti izvori. Najbolji izvor toplote za toplotnu pumpu u svakom pojedinačnom slučaju zavisi od lokalnih uslova i potražnje za toplotom. Viessmann toplotne pumpe postoje na tržištu od 70-ih godina i iskorišćavaju razne izvore energije:

  • Vazduh
  • Zemlja
  • Voda
  • Otpadna toplota
  • Ledeni rezervoar

Vlasnici kuća i svi koji modernizuju objekat imaju velik izbor toplotnih pumpi kompanije Viessmann, koji obuhvata modele pogodne za sve izvore toplote i potrebe. Zahvaljujući pravoj tehnologiji kompanije Viessmann, Vaši troškovi grejanja mogu biti niski od prvog dana i rasteretićete životnu sredinu.

Toplota vazduha

Vazduh je dostupan svuda i besplatan je. Pored toga, vazduh iz okoline uvek sadrži toplotu – čak i ako se čini da je napolju hladno. Donja, fizička temperaturna granica je -273,15 stepeni Celzijusovih. To znači da svaka temperatura iznad ove i dalje sadrži toplotnu energiju koja se može koristiti. Čak i ako je to možda teoretski moguće, ekonomičan rad sa toplotnom pumpom vazduh-voda može se ostvariti do najniže temperature od -20 stepeni Celzijusovih. Toplotna pumpa se može postaviti i unutra i spolja. Za detaljne informacije o funkcionisanju ove toplotne pumpe pogledajte članak: Kako funkcioniše toplotna pumpa vazduh-voda.

Na slici se vidi kuća sa Viessmann toplotnom pumpom vazduh-voda, bojlerom i akumulacionim bojlerom.

[1] Vitocal toplotna pumpa
[2] Bojler za potrošnu toplu vodu
[3] Akumulacioni bojler za vodu za grejanje

Toplota zemlje (sonda)

Ogromna količina energije leži neiskorišćena u zemlji, i gotovo je neiscrpna. Ovaj izvor toplote se može pohvaliti relativno visokim i konstantnim temperaturama. Počev od dubine od oko 10 metara, te temperature ostaju relativno visoke, čak i tokom cele zime. Što je veća dubina, to je veća i temperatura, a sa njima i količina toplotne energije. Pomoću toplotne pumpe rasolina-voda, mali deo ove energije se može iskoristiti za centralno grejanje i potrošnu toplu vodu.

Postoje dva uobičajena načina za obezbeđivanje toplote za toplotnu pumpu. Geotermalni kolektori kao što su površinski i rovovski kolektori ili prostirke za apsorbciju energije – postavljaju se blizu površine i apsorbuju toplotnu energiju preko svojih velikih površina da bi je zatim preneli toplotnoj pumpi. Geotermalne sonde, s druge strane, spuštaju se u zemlju vertikalno ili pod uglom i izvlače toplotnu energiju sa dubine od 40 do 100 metara. Shodno tome, zahtevaju manje prostora nego geotermalni kolektori.

U odnosu na toplotne pumpe vazduh-voda, toplotne pumpe rasolina-voda generalno postižu veću efikasnost, bez obzira na metod izvlačenja toplote. S druge strane, veći je napor oko projektovanja jer je potreban veliki prostor, ili zvanično odobrenje. Za više informacija o ovom izvoru toplote, pogledajte poglavlje pod naslovom Kako funkcioniše toplotna pumpa rasolina-voda.

Na slici se vidi kuća sa Viessmann toplotnom pumpom rasolina-voda, sondom, bojlerom i akumulacionim bojlerom

[1] Vitocal toplotna pumpa
[2] Bojler za potrošnu toplu vodu
[3] Akumulacioni bojler za vodu za grejanje

Toplota iz podzemnih voda

Podzemne vode su takođe odlično skladište energije, pružaju konstantne temperature od preko deset stepeni Celzijusovih tokom cele godine. Da bi se mogla koristiti toplotna energija, potreban je sistem bunara koji se sastoji od bunara za dovodni i povratni tok. Ključan aspekt kod projektovanja ovog tipa toplotne pumpe je zaštita vode. U nekim okolnostima, nadležni organi mogu odbiti da izdaju dozvolu za a toplotnu pumpu voda-voda. Pre nabavke, Važno je da se izvršite odgovarajući upit kod nadležnog organa.

Ali čak i u oblastima gde je sistem bunara dozvoljen, to ne znači automatski da će raditi ekonomično. To je zato što sastav vode presudno utiče na to da li će toplotna pumpa raditi neometano i efikasno. Ako nije moguće korišćenje toplotne pumpe voda-voda, toplotna pumpa rasolina-voda sa ledenim rezervoarima ili geotermalnim kolektorima je dobra alternativa u praksi.

Na slici se vidi kuća sa Viessmann toplotnom pumpom voda-voda, bojlerom i akumulacionim bojlerom

[1] Vitocal toplotna pumpa
[2] Bojler za potrošnu toplu vodu
[3] Akumulacioni bojler za vodu za grejanje

Toplotna pumpa za potrošnu toplu vodu koristi se samo za obezbeđivanje potrošne tople vode. I recirkulacioni vazduh i odvodni vazduh se mogu iskoristiti kao izvori toplote. Odvojena je od samog sistema grejanja i, uz odgovarajuće komponente, može optimalno iskoristiti sopstveno proizvedenu solarnu energiju. Ako toplotna pumpa za potrošnu toplu vodu koristi recirkulacioni vazduh kao izvor toplote, ona takođe odvlažuje prostoriju i time je štiti od rizika širenja buđi. Ako je, s druge strane, povezana na postojeći sistem za distribuciju vazduha, u stanju je čak i da provetrava prostorije na kontrolisani način. Da bi se izbegao negativan pritisak, potrebna je aktivna ventilaciona cev. Viessmann toplotne pumpe za potrošnu toplu vodu su konstruisane za rad sa recirkulacionim ili odvodnim vazduhom, i opciono su dostupne sa integrisanim solarnim izmenjivačem toplote i solarnom upravljačkom jedinicom za direktno iskorišćavanje sunčeve energije.

Toplota zemlje, vazduha i sunca (sistem ledenog rezervoara)

Koncept ledenih rezervoara kombinuje energiju iz vazduha sa geotermalnom energijom, a može iskoristiti i izlaganje suncu kao izvor toplote. Sistem ledenog rezervoara je pogodan za sve zgrade sa visokom potražnjom za toplotom ili hlađenjem. Zato se pretežno koristi u projektima za komercijalni sektor i lokalne nadležne organe. Ledeni rezervoar je cisterna napunjena vodom, koja se zakopava tik ispod površina zemlje. Unutra se nalaze spiralno raspoređene cevi, kroz koje protiče antifriz. Voda u cisterni služi kao izvor toplote, koristeći, između ostalog, toplotu u zemlji da bi se svaki put iznova regenerisala. Ako se ledeni rezervoar kombinuje sa a solarnim/vazdušnim apsorberom na krovu, na taj način se izvlači toplota vazduha iz okoline i sunčevog zračenja i njome se puni jedinica za skladištenje. Možete saznati više o procesu u poglavlju pod naslovom Ledeni rezervoar energije.

Ledeni rezervoar za hlađenje: Ledeni rezervoar energije se takođe može koristiti za prirodno hlađenje zgrada u letnjim mesecima. Za tu svrhu, voda u ledenom rezervoaru se pretvara u led na kraju grejne sezone, tako što se izvuče energija i prekine proces regenerisanja. Nastali led služi kao rezervoar za prirodno hlađenje.

Na slici se vidi a kuća sa Viessmann toplotnom pumpom, ledenim rezervoarom i solarnim/vazdušnim apsorberom.

[1] Toplotna pumpa Vitocal
[2] Ledeni rezervoar
[3] Solarni/vazdušni apsorber

Toplotne pumpe nisu interesantne samo vlasnicima zasebnih kuće i stambenih zgrada. Komercijalna preduzeća, lokalni nadležni organi i industrija takođe se oslanjaju na ovu efikasnu i čistu tehnologiju. Koriste se visoko efikasni sistemi, koji se projektuju za permanentno visoke zahteve i u ponudi ima širok asortiman snaga. Velike Viessmann toplotne pumpe pokrivaju raspone snaga od 50 do 600 kW i takođe su u stanju da izađu na kraj sa visokim temperaturama protoka do 90 stepeni Celzijusovih. Osim zemlje, kao izvor toplote mogu se koristiti i podzemne vode i odvodni vazduh. Posebno u industrijskim oblastima primene, kao izvor energije može poslužiti i otpadna toplota. U svakom slučaju, velike Viessmann toplotne pumpe iskorišćavaju besplatne izvore energije u najvećoj mogućoj meri. Velike toplotne pumpe rad čak i bolje kada se koriste u kombinaciji sa ledenim rezervoarom energije, tj. kada se kombinuju prednosti različitih izvora toplote. Slično kao većina toplotnih pumpi u nižem rasponu snaga, mnoge velike toplotne pumpe mogu se koristiti i za svrhu hlađenja. Za detaljnije informacije pogledajte poglavlje pod naslovom Velike toplotne pumpe.

Nadogradnja velikih toplotnih pumpi u sistem sa dva režima rada

Suprotno popularnom verovanju, ne koriste se toplotne pumpe samo u projektima novogradnje u industrijskom, komercijalnom ili sektoru lokalnih nadležnih organa. Vlasnici sistema ih mogu koristiti i u projektima modernizacije. To je zato što se velika Viessmann toplotna pumpa može savršeno kombinovati sa postojećim sistemima grejanja. Dakle, tradicionalni sistemi grejanja na ulje ili gas se mogu dopuniti toplotnom pumpom. Toplotna pumpa se koristi za preuzimanje osnovnog opterećenja od potrošne tople vode i energije za grejanje. Kada dođe do maksimalnog opterećenja, mogu se uključiti ili kotao na gas ili kotao na ulje da bi se pokrila potražnja. U industrijskim postrojenjima, ova vrsta sistema grejanja, osim što učinkovito smanjuje troškove grejanja, takođe smanjuje i emisije CO₂, čime apsolutno pozitivno doprinosi zaštiti klime.

Temeljne pripreme i projektovanje su od velikog značaja

Postoji široka ponuda toplotnih pumpi za privredu i lokalne nadležne organe. Svaka se isporučuje uz ispunjenje pojedinačnih zahteva. Da biste pronašli pravu toplotnu pumpu za svoje potrebe, preporučujemo da obavite temeljne pripreme i projektovanje. Neki od naših Viessmann partnera biće spreman da Vas podrži u tome.

Na slici se vidi kaskada Viessmann toplotnih pumpi.
Kaskada Viessmann toplotnih pumpi Vitocal 300-G-Pro

Saveti za toplotnu pumpu

Pre nabavke ili iznajmljivanja toplotne pumpe, postoji nekoliko pitanja koja treba da se razjasne. Na kraju krajeva, novo energetsko rešenje treba da odgovara Vama i Vašem domu. U nastavku smo sastavili nekoliko pitanja koja treba da se razjasne unapred. 

  • Koji tip toplotne pumpe želite da instalirate?
  • Da li sistem treba da bude za porodičnu kuću ili stambenu zgradu?
  • Koja je trenutna potrošnja za energiju za grejanje i potrošnu toplu vodu u Vašem domu?
  • Da li je toplotna pumpa namenjena za novu ili postojeću zgradu?
  • Šta se mora uzeti u obzir kada se iskorišćavaju različiti izvori energije iz životne sredine?
  • Da li su potrebne dozvole za bušenje odn. da li postoje propisi koji određuju udaljenost od susednih zgrada ili nivoe buke?
  • Koje se potencijalne uštede mogu ostvariti u poređenju sa drugim sistemima grejanja?
  • Koje se temperature mogu postići za vodu za grejanje i potrošnu toplu vodu i da li je to dovoljno za Vaše lične grejne navike?
  • Da li je akumulaciona jedinica ili termoakumulaciona jedinica apsolutno potrebna i zašto?
  • Kako se može aktivno povećati radni vek kroz redovno održavanje?
  • Koje prateće mere treba da se uzmu u obzir prilikom projektovanja toplotne pumpe?
  • Koji će troškovi nastati za nabavku toplotne pumpe i kako se mogu smanjiti sa državnom subvencijom?
  • Koji su troškovi za efikasan rad toplotne pumpe?
  • Da li postoje mogućnosti za osetljive kombinacije, kao npr. toplotna pumpa sa solarnim toplotnim sistemom?

Ako radite sa stručnjakom na licu mesta, možete dobiti jasne odgovori na pitanja tokom konsultacija oko toplotne pumpe. Pored toga, postoje razni Viessmann vodiči kao i brošure i tehnički listovi za toplotne pumpe, u kojima se mogu pročitati opširne informacije na ove teme.

Koeficijent učinka (COP)– šta to znači?

Grejanje Viessmann toplotnim pumpama znači oslanjanje na dokazane tehnologije i zaštitu životne sredine u isto vreme. To je zato što svi uređaji poseduju pažljivo usklađene komponente i visok COP. COP (koeficijent učinka) je trenutni presek racija generisane korisne toplote i korišćene pogonske energije.

Međutim, kod projektovanja sistema je važno da se uzme u obzir očekivani rad tokom cele godine. Za to se količina isporučene toplote izračunava u odnosu sa ukupnom potražnjom za električnom energijom kod sistema toplotne pumpe, uzimajući u obzir snagu za pumpe, upravljačke jedinice itd. Rezultat se naziva faktor sezonskog učinka ili SPF.

Jednostavno rečeno, COP je važna karakteristična vrednost za toplotne pumpe. Što je veći koeficijent, to efikasnije radi toplotna pumpa. Koji drugi faktori osiguravaju bezbedan i ekonomičan rad možete saznati u poglavlju pod naslovom Kupovina toplotne pumpe.

Velik potencijal za uštede

Toplotne pumpe doprinose pažljivom ophođenju prema životnoj sredini. U isto vreme nude priliku za smanjenje troškova. Sledeće tabele ilustruju potencijal za uštede. Sledeća tabela ilustruje potencijal za uštede.

TehnologijaUštede gasaUštede CO₂ godišnjeUštede troškova za energiju godišnje
Toplotna pumpa vazduh-voda Vitocal 250-A*100%35%1900 €
Toplotna pumpa vazduh-voda Vitocal 250-A + skladište za električnu energiju*100%100%4440 €
Kondenzacioni kotao na gas + hibridna toplotna pumpa Vitocal 250-SH*86%34%1710 €

* Date vrednosti su utvrđene simulacijama sa pretpostavljenim standardnim profilima domaćinstava za lokaciju Potsdam. Porodična kuća sa 4-članim domaćinstvom (sa postojećim kotlom na gas), sa stambenim prostorom od 150 kvadratnih metara i potrošnjom gasa od 2500 kubnih metara. Zaokruženi troškovi potrošnje, uz korišćenje standardnih vrednosti (EID). Za proračun ekonomske efikasnosti korišćene su cene Savezne kancelarije za statistiku Nemačke. Troškovi ulaganja: Viessmann bruto cenovnik plus prosečni troškovi ulaganja (mogu postojati individualna odstupanja).

Napomena: Naši proračuni su teoretski primeri, koji su zasnovani na raznim pretpostavkama i zavise od određenih opštih uslova. Ne preuzimamo odgovornost za tačnost i primenljivost na stvarne sisteme. Stvarni troškovi i moguće uštede mogu se razlikovati i moraju se proračunati za svaki pojedinačni slučaj, na osnovu specifičnosti i opštih uslova na odgovarajućoj lokaciji.

Preuzimanja i linkovi za toplotne pumpe

Grejanje sa energijom iz vazduha i geotermalnom energijom – optimalno iskorišćavanje obnovljivih izvora energije. Brošura u nastavku pruža detaljne informacije o generisanju toplote koje je održivo i odgovorno prema životnoj sredini – uz toplotne pumpe kompanije Viessmann. Sadrži pregled svih aktuelnih toplotnih pumpi i ključne tehničke podatke o njima, kao i brojne korisne informacije o dodatnoj opremi, servisiranju, subvencijama i opcijama za finansiranje.

Raspon snaga Viessmann toplotnih pumpi rasolina-voda id od 5,6 do 84,6 kW. Detaljne informacije o specifikacijama i karakteristikama toplotnih pumpi mogu se pronaći u brošurama i tehničkim listovima u formatu za preuzimanje kao i na stranicama za odgovarajuće proizvode.

Raspon snaga of Viessmann split toplotne pumpe ide od 4,0 do 12 kW. Tehnički listovi i brošure pružaju dobru osnovu za donošenje odluke. Preuzmite datoteke sa detaljnim informacijama o specifikacijama i karakteristikama toplotnih pumpi ili posetite linkovane stranice za proizvode.

Za detaljne informacije o Viessmann toplotnim pumpama za potrošnu toplu vodu kliknite na odgovarajući tehnički list i dodatne informacije o proizvodu. Tamo ćete pronaći sve specifikacije i karakteristike koje su sažete za Vas.

Brošura u nastavku pruža informacije o našim velikim toplotnim pumpama u rasponima snaga do 600 kW kao i o pogodnim sistemskim rešenjima za različite oblasti primene i različite izvore toplote.

Viessmann sistemi ledenih rezervoara se koriste u velikim stambenim zgradama, komercijalnim preduzećima i lokalnim nadležnim organima. Saznajte više o funkcionisanju sistema, njegovim oblastima primene i našem spektru usluga ovde.