Tokom rada toplotna pumpa PTV apsorbuje toplotu iz recirkulacionog vazduha ili izvučenog vazduha i prenosi je u isparivač. Sadrži rashladno sredstvo koje se zagreva na niskoj temperaturi pre nego što se pretvori u paru. Pošto temperatura isparenog rashladnog sredstva još uvek nije dovoljno visoka da zagreje vodu, nakon toga sledi proces kompresije. U ovom procesu, para se prenosi do kompresora koji pokreće struju, koji je komprimira dok se ne postigne potrebna temperatura.
U poslednjem koraku, zagrejana para rashladnog sredstva prenosi svoju toplotnu energiju na ugrađeni bojler PTV, hladi se i kondenzuje. Rashladno sredstvo se zatim ekspanzionim ventilom širi pod visokim pritiskom dok nastavlja da se znatno hladi. Kada se rashladno sredstvo vrati u početno stanje, proces kompresije može ponovo da počne.
Toplotne pumpe za toplu vodu za visok komfor tople vode
Topics at a glance
Toplotne pumpe PTV
Toplotne pumpe PTV-a ili toplotne pumpe za toplu vodu za domaćinstvo koriste toplotnu energiju koja je već prisutna u okruženju za proizvodnju tople vode za domaćinstvo. Takođe su pogodni za optimalnu potrošnju energije koju sami generišu fotonaponski sistemi i mogu se povezati sa postojećim sistemom za distribuciju vazduha.
Struktura i princip rada toplotne pumpe PTV
Toplotna pumpa PTV se sastoji od jedinice koja sadrži sve važne komponente za proces povrata toplote. To uključuje isparivač, kompresor, kondenzator i bojler PTV-a. U zavisnosti od verzije biće integrisan dodatni solarni izmenjivač toplote koji omogućava povezivanje solarnih kolektora.
Toplotne pumpe za toplu vodu za domaćinstvo mogu izvući toplotu iz recirkulacijskog vazduha, spoljašnjeg vazduha ili izvučenog vazduha. Pogodne prostorije za toplotnu pumpu sa recirkulacijom vazduha su podrumi koji imaju konstantnu i relativno visoku temperaturu tokom zimskih meseci. Tokom rada, temperatura u podrumu se hladi za oko dva do četiri stepena. Istovremeno, vazduh u podrumu se odvlažuje. Ako je temperaturna razlika između izvora toplote i sistema grejanja mala, Viessmann toplotna pumpa za toplu vodu radi izuzetno efikasno
Druga opcija je da toplotne pumpe zagrevaju toplu vodu za domaćinstvo sa odvodnim vazduhom. U ovom slučaju, gornji poklopac toplotne pumpe za odvodni vazduh je zamenjen poklopcem odvodnog vazduha i toplotna pumpa je povezana sa postojećim sistemom za distribuciju vazduha. Toplotna pumpa se snabdeva toplim odvodnim vazduhom iz nekoliko prostorija, što joj omogućava da obezbedi dobru ventilaciju za prosečnu samostojeću kuću. Odvodni vazduh koji se hladi tokom zagrevanja PTV-a odvodi se napolje kao izduvni vazduh. Da bi se izbegao negativni pritisak, spoljni vazduh se mora dovoditi preko odvojenih elemenata za dovod vazduha. Režim ventilacije je moguć i bez zagrevanja PTV
Viessmann toplotne pumpe za PTV su dizajnirane za mono i dual režim rada sa solarnim termalnim sistemom. U verziji sa dvostrukim režimom, pumpa solarnog kruga se uključuje ili isključuje elektronski, uz pomoć kontrole temperaturne razlike. Ako je pumpa solarnog kruga aktivna, toplotna pumpa ne proizvodi toplu vodu. Ovo obezbeđuje optimalno korišćenje besplatne solarne energije. Pored toga, toplotna pumpa može optimalno da iskoristi energiju koju sam generiše iz fotonaponskog sistema. Pripremljen za korišćenje solarne energije
Viessmann toplotne pumpe za PTV su dizajnirane za mono i dual režim rada sa solarnim termalnim sistemom. U verziji sa dvostrukim režimom, pumpa solarnog kruga se uključuje ili isključuje elektronski, uz pomoć kontrole temperaturne razlike. Ako je pumpa solarnog kruga aktivna, toplotna pumpa ne proizvodi toplu vodu. Ovo obezbeđuje optimalno korišćenje besplatne solarne energije. Pored toga, toplotna pumpa može optimalno da iskoristi električnu energiju koju sam proizvodi iz fotonaponskog sistema.
Prednosti toplotne pumpe PTV-a
Ako toplotna pumpa proizvodi samo toplu vodu za domaćinstvo, ima mnogo prednosti za vlasnike sistema. Jedan od njih su niski troškovi ulaganja i rada. Nema potrebe za razvojem izvora toplote, kao što je slučaj sa mnogim sistemima, jer je izvor energije već dostupan i besplatan. A pošto toplotna pumpa za vodu ne ispušta emisije, nema potrebe za dimnjakom. U kombinaciji sa solarnim sistemom ili sistemom za distribuciju vazduha, ova toplotna pumpa radi izuzetno efikasno.
Odvlaživanje mesta instalacije
Odvajanje od sistema grejanja ima i druge prednosti. Kotao se može u potpunosti isključiti tokom toplijih meseci u godini, tako da mu nije potrebna struja. Potrebno je vrlo malo vremena za ugradnju toplotne pumpe PTV-a. Na kraju krajeva, nije potreban ni priključak za gas ni rezervoar za naftu. A pošto se za zagrevanje tople vode ne sagorevaju fosilna goriva, vlasnici sistema dugoročno štede i životnu sredinu i svoje novčanike. Na kraju, ali ne i najmanje važno, toplotna pumpa PTV, ako je instalirana u podrumskoj prostoriji, takođe može da odvlaži prostoriju. Ovo smanjuje rizik od rasta buđi i štiti zidove. Za ostale prednosti toplotnih pumpi, pogledajte odeljak o prednostima toplotne pumpe.
Toplotne pumpe PTV
Nezavisno od bilo kog drugog sistema grejanja, toplotna pumpa PTV zagreva toplu vodu za domaćinstvo, jeftino i efikasno, koristeći toplotu iz prostorije