Partner u blizini

Vakuumski kolektori – funkcija, prednosti i asortiman proizvoda

Vitosol-200-T-16-9-1920x1080px.jpg

Svako ko uloži u novi sistem grejanja danas trebalo bi da ga projektuje da sadrži solarni toplotni sistem od samog početka. Instaliranjem solarnih kolektora ističete svoju posvećenost zaštiti životne sredine, tako što smanjujete emisije CO₂ na održiv način. Takođe imate mogućnost da uštedite do 60 posto godišnje potrošnje energije za grejanje potrošne tople vode. Viessmann je jak partner koga imate na svojoj strani. Možemo se pohvaliti iskustvom od 40 godina u razvoju i proizvodnji solarnih toplotnih sistema. Možete se osloniti na najveći mogući kvalitet. Ovom tehnologijom dobijate sistem za sigurnu budućnost i možete se osloniti na optimalnu interakciju svih sistemskih komponenti.

Struktura i funkcija vakuumskih kolektora Vitosol

Za razliku od Viessmann panelnih kolektora, apsorber u vakuumskim kolektorima na solarnim toplotnim sistemima se nalazi direktno na samim cevima. Kod prvog se cevi kroz koje solarni medijum teče nalaze između dva ravna sloja apsorbera. Još jedna posebna karakteristika je vakuum. Kod vakuumskih kolektora, postoji druga cev koja je okružena vakuumom. To osigurava posebno efikasnu toplotnu izolaciju. Pomaže da zasigurno ne bude gotovo nikakvog gubitka toplote između apsorbera i unutrašnje staklene cevi. Apsorber se nalazi unutar vakuumskog kolektora. To ga štiti od prljavštine i od vremenskih uticaja. Za uzvrat, time je omogućeno stalno visok nivo iskorišćavanja energije.

Još jedan ključni element Viessmann vakuumskih kolektora Vitosol je izmenjivač toplote. On prenosi toplotu od apsorbera na povezani krug grejanja. 

Vakuumski kolektor za instalaciju na bilo kom mestu

Grafik-vakuum-roehrenkollektor-5-4-2000x1600px.png

Vakuumski kolektori i njihova funkcija: princip grejnih cevi 

Srž Viessmann tehnologije za vakuumske kolektore leži u „principu grejnih cevi”. Najvažnija karakteristika ovog principa je to što solarni medijum ne teče direktno kroz cevi. Grejne cevi se povezuju suvo na izmenjivač toplote. Ali šta se tačno dešava u grejnoj cevi, i kako funkcioniše patentirana funkcija ThermProtect? 

Sunčevi zraci udaraju na apsorber. Sunčeva toplota isparava medijum u grejnoj cevi. Kada isti onda teče u regije hladnjaka kolektora, tj. dalje od direktnog sunčevog zračenja, para se ponovo pretvara u tečnost. Kod ovog proces dolazi do ispuštanja energije – toplote koja se prenosi na solarni toplotni sistem preko izmenjivača toplote sa dve cevi Duotec (Vitosol 300-TM) ili preko izmenjivača toplote od bakra (Vitosol 200-TM). Kada je u tečnom stanju, medijum u grejnoj cevi teče nazad u suncem obasjanu oblast i proces opet počinje ispočetka i nastavlja se sve dok sunce i dalje sija.

Slika – kolektor u radu
1. Topla oblast 2. Hladna oblast 3. Solarni medijum

Ovaj proces se prekida kada se premaši ograničenje temperature od 150 stepeni Celzijusovih. To se dešava kada se medijum više ne kondenzuje ili se ne vrati u tečno stanje u regijama hladnjaka u cevi. Ovaj princip pomaže da se sistem zaštiti od prevelikih temperatura stagnacije, čime i sprečava pregrevanje. To čini Vitosol 200-TM i Vitosol 300-TM pogodnim za zgrade u kojima niko ne živi u određenim delovima godine, kao što su vikendice. Krug se ponovo pokreće kada se dostignu niske temperature kolektora.

Slika – kolektor isključen
1. Topla oblast 2. Hladna oblast 3. Solarni medijum

Prednosti vakuumskih kolektora

I Vitosol 300-TM i Vitosol 200-TM karakteriše sledeće:

Zaštita od pregrevanja ili prekomernih temperatura stagnacije zahvaljujući ThermProtect preko samoregulišuće grejne cevi
Visoka efikasnost zahvaljujući apsorberu sa visoko selektivnom oblogom
Posebno efikasna toplotna izolacija zbog vakuuma, bukvalno bez gubitka toplote između staklene cevi i apsorbera
Izuzetno dug radni vek zahvaljujući materijalima koji su otporni na koroziju
Permanentno visoki energetski prinosi zahvaljujući integraciji apsorbera u vakuumsku cev, a time i zaštita od prljavštine i vremenskih uticaja
Posebno visoka pouzdanost u radu zbog suvog povezivanja grejne cevi na izmenjivač toplote i zbog niskog sadržaja tečnosti
Jednostavna instalacija zahvaljujući modularnoj konstrukciji

Pored toga, Vitosol 300-TM je posebno pogodan za oblasti sa ograničenim prostorom, kao što je slučaj u zasebnim kućama i stambenim zgradama sa malim krovnim prostorom. Apsorberi se mogu fleksibilno usmeravati pod uglovima od +/- 25 stepeni. To omogućava da se kolektori koriste na mestima sa manje povoljnim suncem.

Model Vitosol 200-TM je najpogodniji za horizontalnu instalaciju u velikim sistemima na ravnim krovovima i stambenim zgradama. Isto kao Vitosol 300-TM, takođe ne zavisi od mesta posta, jer se apsorberi mogu rotirati do +/- 45 stepeni.

Asortiman proizvoda – vakuumski kolektori

Efikasno iskorišćavanje toplote sunca – Viessmann vakuumski kolektori su u stanju da pretvore čak i niske nivoe sunčevog zračenja u iskoristivu toplotu. Apsorberi sa visoko selektivnom oblogom osiguravaju visoku efikasnost. U isto vreme, vakuum u cevima obezbeđuje veoma efikasnu toplotnu izolaciju. To znači da nema skoro nikakvih gubitaka između staklenih cevi i apsorbera, što omogućava kolektoru da pretvori čak i niske nivoe zračenja u iskoristivu toplotu. Vakuumski kolektori iskorišćavaju raspoloživo zračenje na krajnje efikasan način, naročito na proleće i jesen, ali i na zimu kada su spoljašnje temperature niske.